در شمال کشور عزیزمان ایران، در استان سر سبز و زیبای مازندران، شهری واقع شده است که لقب شهر بهار نارنج ایران را از آن خود کرده است. شهری که علاوه بر زیبایی های بی نظیری که دارد، با جمعیت 530هزارنفری دومین شهرستان پر جمعیت خطۀ شمال کشور پس از شهر رشت  نیز می باشد.


این شهر به نام های مامطیران، مامطیر، بارفروش ده، بارفروش و بابل نیز معروف است و اولین نام این شهر مامطیر بوده که در قرن دهم هجری بارفروش ده در محل آن بنا شد. بارفروش به عنوان مرکز تجاری به ویژه در دوره صفوی از رونق، آبادی، وسعت و گستردگی برخوردار شد.  با فرمان شاه عباس اول،  باغ ارم را در قسمت جنوبی شهر بنا کردند. بابل در زمان فتحعلی شاه قاجار نیز اهمیت قابل توجهی پیدا کرد. قبل از انقلاب اکتبر روسیه، بابل از طریق بندر مشهدسر (بابلسر) با کشور روسیه ارتباط تجاری داشت و به یکی از مراکز مهم بازرگانی استان مازندران تبدیل شده بود. بابل امروزی شهری آباد و زیباست. از خصوصیات بارز شهر بابل،  مجاورت  آن با دریای مازندران و رشته کوه البرز می باشد.  فاصله ای که از دریا حدود 15 کیلومتر می باشد و از رشته کوه البرز این فاصله در حدود 10 کیلومتر می باشد.

شهرستان بابل 1587 کیلومتر مربع وسعت دارد ودارای آب و هوای مرطوب و شرجی می­باشد. این شهرستان از شمال به شهرستان بابلسر، ازشرق به شهرستان­های قائم شهر وسوادکوه و از غرب به شهرستان آمل و ازجنوب به کوهپایه ها و دامنه های شمالی رشته کوه­های البرز محدود می­شود.

ارتباطات بابل

بابل یکی از شهرهای مهم شمال کشور در زمینه پزشکی، کشاورزی، دانشگاهی، سیاسی، فرهنگی و تجاری است. بابل شهری­ دانشگاهی می­باشد و حدودا ۲۰ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی دراین شهر وجود دارد. دانشگاه صنعتی نوشیروانی و همچنین دانشگاه علوم پزشکی این شهر جزو دانشگاه های نمونه کشوری بشمارمی­آیند.


 لیست دانشگاه ها و مراکز علمی شهرستان بابل

نام مرکز عنوان نوع   نام مرکز عنوان نوع
دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل دانشگاه دولتی   مرکز آموزش علمی و کاربردی فرهنگ و هنر- واحد ۴ بابل مؤسسه علمی کاربردی
دانشگاه علوم پزشکی بابل دانشگاه دولتی   مرکز آموزش علمی و کاربردی جهاد دانشگاهی بابل مؤسسه علمی کاربردی
دانشگاه علوم و فنون مازندران دانشگاه غیرانتفاعی   مرکز آموزش علمی و کاربردی بندپی غربی مؤسسه علمی کاربردی
دانشگاه فرهنگیان- مرکز آموزش عالی شهید رجایی بابل دانشگاه دولتی   مؤسسه آموزش عالی صنعتی مازندران مؤسسه غیرانتفاعی
دانشکده فنی امام صادق بابل دانشگاه دولتی   مؤسسه آموزش عالی طبری مؤسسه غیرانتفاعی
دانشگاه پیام نور- مرکز بابل دانشگاه پیام نور   مؤسسه آموزش عالی راه دانش مؤسسه غیرانتفاعی
دانشگاه پیام نور- واحد بندپی دانشگاه پیام نور   دانشگاه پیام نور- واحد بندپی مؤسسه پیام نور
دانشگاه آزاد اسلامی- واحد بابل دانشگاه آزاد   آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما- واحد بابل آموزشکده آزاد
دانشگاه علمی و کاربردی- واحد بابل دانشگاه علمی کاربردی   آموزشکده فنی و حرفه‌ای الزهرا- واحد بابل آموزشکده دولتی


 

شهرستان بابل دارای 4 شهرک صنعتی به نام های رجه،  بابلکنار، لاله آباد و منصورکننده می­باشد و شرکت های فراوانی  در شهرک های صنعتی مزبور مشغول به فعالیت می­باشند که می­توان به شرکت­هایی همچون ایرانخودرو مازندران،  اکسیر­ساز شمال، بابل آب و پیشرو پلیمر طبرستان اشاره نمود.

ایرانخودرو