به نام خدا

فرقی نمی‌کند... موتورهای احتراق داخلی متولد 1873 در ایالات متحده امریکا باشند یا متولد 1885 در آلمان، خالقشان جورج برایتون باشد یا گوتلیب دایملر، امروزه آنها قلب تپندۀ بخش حمل و نقل، بازرگانی و تولید توان در جهان محسوب شده و از این‌رو نقش کلیدی در زندگی بشر ایفا نموده و می‌نمایند. از سوی دیگر، بحران روزافزون انرژی و محیط زیست باعث وضع مداوم قوانین جدید و سخت‌گیرانه گردیده‌است. با توجه به اینکه ابزار نوینی مانند باتری و پیل سوختی، هنوز راه زیادی تا جایگزینی کامل با موتورهای احتراق داخلی و فرستادن این دیرین ابزار بشر به موزه‌ها دارند، تحقیقات و نوآوری هنوز جایگاه خود را در زمینۀ موتورهای احتراق داخلی حفظ نموده و متخصصین و صنعتگران همچنان سعی در یافتن راهکارهای جدید برای بهبود عملکرد آنها دارند.

با توجه به آنچه بیان شد و علی‌رغم برخی باورهای ساده‌انگارانه مبنی بر کهنه بودن زمینۀ دانشی موتورهای احتراق داخلی، در تاریخ علم و فناوری موارد بسیاری را می‌توان یافت که ورود یک فناوری جدید، افقی گسترده و نوین را فراروی زمینه‌هایی گشوده است که زمانی به نظر می‌رسید به نهایت رشد خود رسیده‌اند و نتیجه این اتفاق، رویش شکوفه‌های تحقیق و نوآوری بر آن تنه کهن بوده‌است. امروزه نیز پیشرفت ابزار محاسباتی (رایانه‌‌ها) و تجهیزات آزمایشگاهی زمینه‌های تحقیقاتی جدید و جذابی را در همه زمینه‌ها مخصوصا موتورهای احتراق داخلی گشوده‌است و این دانش پیر را دوباره جوان کرده‌است.  که مرتبط با شبیه‌سازی مستقیم پدیده‌های مختلف با دقت بالا، تصویربرداری از پدیده‌های گذرا، داده‌برداری و پردازش داده‌ها می‌باشند. از سوی دیگر، چالش‌های نوینی مانند کوچک‌سازی موتور، استفاده از رژیم‌های مدرن احتراقی مانند اشتعال تراکمی مخلوط همگن یا اشتعال تراکمی با واکنش‌پذیری کنترل‌شده و نیز استراتژی‌های مدرن پس‌پالایش گازهای خروجی، عرصۀ موتورهای احتراق داخلی را بسیار هیجان‌انگیز ساخته‌اند.

دهمین همایش بین‌المللی موتورهای درونسوز و نفت با همت صنعتگران، نخبگان و دانشگاهیان در حوزه موتور با هدف تداوم دستاوردهای همایش‌های گذشته برنامه‌ریزی شده‌ تا فرصتی برای گردهم آمدن نخبگان و دانش پژوهان این حوزه و آشنایی آنان با آخرین یافته‌های علمی، پژوهشی و تجربی مرتبط با موتورهای احتراق داخلی را فراهم سازد. بدون شک ارائه ایده‌های خلاقانه و نتایج ارزشمند پژوهش‌‎های آکادمیک و پروژه‌های صنعتی در حیطه های مختلف مرتبط، برگزارکنندگان را در به انجام رساندن هرچه پربارتر همایش یاری خواهد نمود. امید است که این همایش با استفاده از تجارب اساتید بزرگوار و نخبگان صنعت گامی در جهت ارتقاء سطح دانش شرکت کنندگان محترم بر دارد.

دکتر وحید اصفهانیان

دبیر علمی دهمین همایش موتورهای درونسوز و نفت