سخن دبیر علمی همایش

به یاری خداوند متعال و همت انجمن علمی موتور ایران، سیزدهمین همایش بین المللی موتورهای درونسوز و نفت، را با همکاری همه استادان و کارشناسان حوزه قوای محرکه برگزار خواهیم نمود تا آخرین دستاوردهای علمی، پژوهشی و فنی در زمینه موتور و خودرو، به همگان ارائه شود. لذا به این منظور، چشم انداز این همایش، بررسی راهبردهای آینده کاربرد موتور احتراقی در خودروسازی و توسعه کاربردهای غیرخودرویی موتورهای احتراقی می باشد.

امروزه، فناوری های جدید در زمینه قوای محرکه همچون تولید افزایشی و پرینترهای سه بعدی در قطعات موتور، در کنار تدوین چرخه های رانندگی با چالش های محیط زیست و استانداردها در صنعت خودرو، بسیار مورد توجه طراحان است. استفاده از هوش مصنوعی، سامانه های بینایی ماشین و واقعیت مجازی، بسیار بیشتر از قبل در صنعت خودرو، بکارگیری شده است تا معرف خودروهای خودران باشد. در کنار خودروهای برقی و دورگه، معرفی موتور و پیل سوختی هیدروژنی راهکاری جدیدی در حوزه قوای محرکه است که چشم انداز بسیار زیبایی را از آلایندگی صفر ترسیم می کند.

لذا در سیزدهمین همایش بین المللی موتورهای درونسوز و نفت، علاوه بر ارائه مقالات علمی از دانشگاه ها و صنایع، کارگاه های آموزشی برگزار خواهند شد. میزگردهای تخصصی با حضور کارشناسان دانشگاهی و صنعتی، حول چالش های اصلی کشور مدنظر هستند و در انتها نیز، در جشنواره علمی و فنی، از برترین های حوزه های پایان نامه، کتاب، ثبت اختراع و طرح پژوهشی، تقدیر خواهد شد.

امید است که دستاوردهای این همایش در راه ارتقای کشور، مورد استفاده واقع شود.