سخن دبیر علمی همایش

به یاری خداوند متعال و همت انجمن علمی موتور ایران، دوازدهمین همایش بین المللی موتورهای درونسوز و نفت، را با همکاری همه استادان و کارشناسان حوزه قوای محرکه برگزار خواهیم نمود تا آخرین دستاوردهای علمی، پژوهشی و فنی در زمینه موتور و خودرو، به همگان ارائه شود. لذا به منظور معرفی توان داخلی، چشم انداز این همایش، توسعه سازندگان رده یکمی با رویکرد صادارت خواهد بود.

امروزه، فناوری های جدید در زمینه قوای محرکه همچون تولید افزایشی و پرینترهای سه بعدی در قطعات موتور، در کنار تدوین چرخه های رانندگی با چالش های محیط زیست و استانداردها در صنعت خودرو، بسیار مورد توجه طراحان است. استفاده از هوش مصنوعی، سامانه های بینایی ماشین و واقعیت مجازی، بسیار بیشتر از قبل در صنعت خودرو، بکارگیری شده است تا معرف خودروهای خودران باشد. در کنار خودروهای برقی و دورگه، معرفی موتور و پیل سوختی هیدروژنی راهکاری جدیدی در حوزه قوای محرکه است که چشم انداز بسیار زیبایی را از آلایندگی صفر ترسیم می کند.

لذا در دوازدهمین همایش بین المللی موتورهای درونسوز و نفت، علاوه بر ارائه مقالات علمی از دانشگاه ها و صنایع، کارگاه های آموزشی برگزار خواهند شد. میزگردهای تخصصی با حضور کارشناسان دانشگاهی و صنعتی، حول چالش های اصلی کشور مدنظر هستند و در انتها نیز، در جشنواره علمی و فنی، از برترین های حوزه های پایان نامه، ثبت اختراع و طرح پژوهشی، تقدیر خواهد شد. برگزاری یک برنامه شتابدهی در حوزه چالش های صنعت خودرو نیز از اهداف دیگر، این همایش خواهد بود.

امید است که دستاوردهای این همایش در راه ارتقای کشور، مورد استفاده واقع شود.

محمد آزادی، دبیر علمی