دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل از جمله دانشگاه های کشور است که بر اساس نیّت خیّر بزرگ مازندرانی، مرحوم سید حسین فلاح نوشیروانی بنیان گذاری گردید. بسیاری معتقدند که موفقیت های چشمگیر این مرکز علمی ریشه در نیت خیر واقف بزرگ این دانشگاه دارد. این دانشگاه در اوایل دهه 50 توسط مرحوم سید حسین فلاح نوشیروانی در زمینی به مساحت 17هکتار بنا نهاده شده است و درسال 1352 تحت عنوان دانشسرای عالی( تربیت دبیرفنی) تحویل خانواده اموزش عالی گردید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی درسال 1357 تحت عنوان دانشکده فنی و مهندسی زیرمجموعه دانشگاه مازندران ودرسال 1383 تحت عنوان مجتمع آموزش عالی فعالیت نمود. با توجه به رشد شتابان درعرصه علم و فناوری درسال 1387 با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به طور کامل از پیکره دانشگاه مازندران جدا و به صورت مستقل تحت عنوان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در عرصه آموزش عالی کشور به فعالیت­های خود ادامه می­دهد. در حال حاضر این دانشگاه  متشکل از دانشکده های مهندسی مکانیک، مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی مواد و صنایع، مهندسی شیمی و علوم پایه می­باشد.


این دانشگاه به عنوان تنها دانشگاه صنعتی شمال کشور و ششمین دانشگاه صنعتی کشور دارای بیش از 6000 نفر دانشجو و حدود 200 عضو هیئت علمی می باشد.


دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رده‌بندی سال های 2018 و 2019 موسسه تایمز که از معتبرترین پایگاه‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان است، برای دو سال پیاپی ضمن کسب رتبه 300-400 جهانی در رتبه اول دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.  در سال ۲۰۱۸ پایگاه رتبه‌بندی تایمز فهرست برترین دانشگاه‌های جوان دنیا با قدمتی کمتر از ۵۰ سال را منتشر نمود. دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل موفق به کسب برترین دانشگاه جوان کشور و همچنین کسب رتبه ۵۵ میان دانشگاه‌های جوان دنیا گردیده‌ است.

بر اساس رتبه‌بندی موضوعی شانگهای در سال ۲۰۱۷ در رشته مهندسی مکانیک، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رده ۱۵۰–۱۰۱ جهان و سوم ایران و بالاتر از دانشگاه‌هایی همچون تهران، صنعتی شریف، علم و صنعت و… قرار گرفت. همچنین موسسه شانگهای در رتبه بندی جهانی سال 2018 از بین 13 دانشگاه مطرح کشور، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل را در رده هفتم کشور قرار داد.

در رتبه بندی جهانی سال 2018 شانگهای 13 دانشگاه از ایران در این رتبه بندی حضور یافتند که دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به عنوان هفتمین دانشگاه ایران انتخاب شد. این دانشگاه در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۸ یو اس نیوز (U.S.News) در شاخه مهندسی، رتبه ۳۰۹ جهان را کسب کرد.

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در سال ۲۰۱۷، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل را در بین دانشگاه های صنعتی کشور دارای بیشترین مقالات یک درصد برتر اعلام نمود.