شهرستان بابل بواسطه پیشینه تاریخی و نیز موقعیت جغرافیایی خاص خود دارای جاذبه های گردشگری طبیعی، تاریخی و تفریحی مختلفی است. همجواری این شهرستان با شهرستان ساحلی بابلسر در شمال و نیز اتصال با دامنه های پوشیده از جنگل های سرسبز رشته کوه های البرز در جنوب، موجب شده تا مناظری چشم نواز و حیرت انگیز در مقابل دیدگان طبیعت دوستان قرار گیرد. در ذیل به برخی از اماکن و مناطق توریستی بابل اشاره شده است.


اماکن زیارتی و تاریخی

آرامگاه و مقبرۀ امامزاده قاسم (ع) شهر بابل مازندران

  این آرامگاه که معروف به آستانه می‌باشد، در مرکز شهر بابل واقع شده‌است.


مسجد محدثین

 این مسجد به فرمان امام دوازدهم شیعیان در دوران افشاریه (در زمان پادشاهی نادرشاه افشار)،  به دست محمدنصیر بارفروشی مشهور به «ملانصیرا» ساخته‌شد. قدمت این مسجد به حدود ۲۹۰ سال می‌رسد. عده‌ای این مسجد را جمکران دوم نامیدند.

مسجد محدثین

 

مقبره حاج شیخ موسی

 حاج شیخ موسی از شاگردان امام ششم (ع) بوده که منشاء خدمات اسلامی و انسانی ارزنده‌ای در بوده است.

 زیارتگاه حاج شیخ «موسی» در کنار بقعه امامزاده «عبدالله» در منطقه ییلاقی شیخ موسی بندپی شرقی قرار دارد. پیرمردان محله شیخ موسی می‌گویند که شیخ «موسی» از شاگردان امام ششم (ع) بوده است که در دوره امامت امام هفتم (ع) برای نشر احکام اسلامی به این منطقه آمده است.

در داخل این زیارتگاه ضریح چوبی مشبک چوبی و درهای کنده‌کاری شده زیبا و ظریفی تعبیه شده است که تاریخ آنها به سال‌های 1310 و 1318 هجری قمری برمی‌گردد.

مقبره حاج شیخ موسی


 

پل تاریخی محمد حسن خان

 پلی قدیمی مربوط به سده ۱۲ خورشیدی بر روی رودخانه بابل شهرستان بابل استان مازندران می‌باشد. این پل از آثار دوره قاجاریه است که به جای پل قدیمی‌تری ساخته شده‌است. یکی از موارد شاخص این پل معماری صفوی بنا و استفاده از سفیده تخم‌مرغ (البته به گفته برخی زرده تخم‌مرغ و ساروج) در ساخت آن است.

پل تاریخی محمد حسن خان

 

 

آرامگاه ملا محمد شهرآشوب

 مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان بابل و در  بخش گتاب واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ مهر ۱۳۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آرامگاه ملا محمد شهرآشوب


 

برج دیدبانی کاخ بابل

 این برج در دوره پهلوی در کاخ شاپور (بابل) ساخته شد. این برج دیده‌بانی به عنوان یکی از نمادهای این شهر استفاده می‌شود. این برج در میدان قرار دارد.

برج دیدبانی کاخ بابل


 

موزه بابل

 موزه بابل موسوم به گنجینه بابلبه عنوان تنها موزه مردم‌شناسی مازندران در ساختمان شهرداری سابق شهر بابل واقع شده‌است . ساختمان این موزه در سال ۱۳۰۷ به عنوان بلدیه یا شهرداری بنا شده بود. این ساختمان در سال ۱۳۷۴با کاربری فرهنگی در اختیار میراث فرهنگی مازندران قرار گرفت و پس از احیا، مرمت و بازپیرایی در بهمن سال ۱۳۷۵به عنوان موزه بابل افتتاح شد.

موزه بابل


 

کاروانسرای قیصریه، معتمد

 بابل به عنوان یک مرکز تجاری که دارای کاروانسراها و دکان‌های معتبر بوده‌است، توجه ناصرالدین شاه رادر ۱۲۹۲ ه‍.ق هنگامی که وی در حال انجام دومین سفر خودبه مازندران بود، جلب کرده وی در سفرنامه خود نوشته‌است، شهر بارفروش از بلاد معظمه مازندران و پرجمعیت و مرکز تجارت شده‌است، و کاروانسراو دکاکین معتبره دارد. 

اماکن سیاحتی

 آبشارهای تیرکن( هفت آبشار)

 این آبشار که دارای هفت آبشار کوچک متوالی می‌باشد در روستای درازکلا٬بخش بابل کنار شهرستان بابل قرار دارد.

آبشارهای تیرکن( هفت آبشار)


آبشار کیمون

 کیمون روستای است در در 30 کیلومتری شهر بابل در بندپی شرقی، که دارای آب و هوای متعدل است. روستای کیمون در جنگل واقع شده است و از مناظر و چشم اندازهای بینظیری برخوردار می باشد. عبور رودخانه ای دائمی از این روستا طراوت خاص به این روستا بخشیده و همجنین بودن چند آبشار زیبا در مسیر رودخانه زیبایی های این روستا را دو چندان کرده است.

آبشار کیمون


 

آبشار درازکش

 آبشار روستای درازکش یکی از زیبائی های بکر و دست نخوردهء‌ طبیعت بندپی شرقی است که در دل جنگل واقع شده است. ارتفاع آبشار در حدود 7 متر است و در ارتفاع 360 متری از سطح دریا واقع شده است.

آبشار درازکش


 

دریاچه سد شیاده

  این منطقه زیبا و دیدنی در 32 کیلومتری جنوب غربی بابل واقع شده و سد بر روی رودخانه چلیم یکی از سرشاخه های رودخانه بابلرود در روستای شیاده و در بخش بندپی غربی این شهرستان بسته شده است. زمینه ماهیگیری برای مسافران که قلاب و وسایل ماهیگیری به همراه دارند در این سد آماده است و مسافران می توانند بعنوان یک ورزش و تفریح در مکان سد شیاده به ماهیگیری بپردازند.

دریاچه سد شیاده


 

تالاب نیوفر

  تالاب نیلوفر حیدرکلا» در کمربندی شرقی بابل قرار گرفته، این تالاب با زیبایی های خاصی که دارد محل مناسبی برای تفریح خانواده‌های بابلی و همچنین گردشگران است، در فصل ماهی گیری نیز مردم به صید تفریحی می‌پردازند، در این تالاب گیاهان زیادی مثل نیلوفر آبی رشد می کند که زیبایی خاصی به آن می‌بخشد و غروب دل‌انگیزی را رقم می‌زند.

تالاب نیوفر


 

جنگل بزچفت بابلکنار

  این پارک جنگلی حفاظت شده در بخش بابل کنار شهرستان بابل و در روستای درون‌کلا شرقی و بزچفت قرار دارد. 

جنگل بزچفت بابلکنار


 

جنگل شیاده

 این جنگل زیبا در بخش بندپی شرقی شهرستان بابل قرار دارد که به دلیل مرتفع بودن سد شیاده را می‌توان از بالای آن مشاهده کرد.

جنگل شیاده


 

ره آورد

 شهرستان بابل دارای محصولات کشاورزی و صنایع دستی نیز می­باشد که اغلب مسافران پس از سیاحت و زیارت از اماکن این شهرستان بعنوان ره آورد تهیه می­کنند. برخی از ره آورد های معروف شهرستان بابل در ذیل امده است.

 

کشاورزی : انواع برنج شامل طارم و...، مرکبات، انار جنگلی، ازگیل، صیفی جات


ترشیجات :نازخاتون، بادمجان ترشی، سیر ترشی، هَفتِ بیجار، ترشی یارسی و…


نوشیدنی‌ها و عرقیجات : شربت، عرق و چای بهار نارنج، عرق شلتوک و…


غذاهای محلی و سنتی : شامی بابلی، آغوز نون، پشتِ زیک، ، رشته به رشته، شکر قرمز


 نان‌ها و شیرینی جات : شیرینی محلی، کلوچه‌ها، گز و مربا بهار نارنج و…


 صنایع دستی :جارو، نمد، حصیربافی، گلیم، جاجیم، سبد، جوراب پشمی، پارچه (چوغا، باشلق، وازشمد)

 

بهار نارنج بهار نارنج